MTÜ TuleLoo

PÄTITEGU IGAKS ELUJUHTUMIKS

2016. a ERKL konkursil Eesti-keha-kate2  sai MTÜ TuleLoo liikmete ühistöö PÄTITEGU IGAKS ELUJUHTUMIKS MTÜ Vaseliste eripreemia. Allpool tekst konkursitöö juurde.

Naisterahva elus on palju erinevaid hetki…

Tiiu kohvilauasussid
Minu suur soov oli saada endale erksavärvilised ja elegantsed sussid.  Poes valisin ilusad kärtsud kangad ja  tikandimustri võtsin vanalt diivanipadjalt.  Eri värvi on sussid toreduse pärast! Tagasihoidlikult tahan lisada, et mul on kodus teine paar veel – ikka toreduse pärast!
Aili leelotamise sussid
Käisin 2011. aastal õppimas tinuliste valmistamist Viljandi Kultuuriakadeemias. Tegin tinulised ära, kuid õiget kasutuskohta, kuhu neid panna, ma ei leidnudki. Ja nii nad seisid ja ootasid oma aega. 2014. aastal tellisin Riina Tombergilt kampsuni. Sellise musta ja helehallide ja tumehallide rantidega. Plaanisin selle kaunistada tinulistega. Kampsunit kandma hakates sain aru, et see kampsun meeldib mulle just sellisena, nagu ta on -  ilma kaunistusteta, just oma ja see ainus ja õige ning midagi lisada ei ole tarviski. Ja taas jäid tinulised ootele,  niikaua kuni sussitegu lahti läks ning sobiva valge villase kangatüki leidsin, mis seto villasärgi tegemisest üle jäi. Vaat sinna, valgele kangale, tahtsin need tinulised panna ja värviliste lõngadega kinni õmmelda.
Kadri televiisorivaatamise sussid

Kui sussitegemise aeg kätte jõudis, teadsin kohe, et ma tahan teha tikitud susse. Aga mitte traditsioonilisi, Muhu tikandiga, vaid midagi hoopis teistsugust. Istusin siis ühel pühapäevaõhtul kodus diivanil, televiisorist tuli „Sajandi armastus“ ja sultani naistel olid jälle nii ilusad riided ja järsku sain aru, et ma tahaks ka midagi üle võlli  uhket ja külluslikult kuldset ja  eputavalt ebatraditsioonilist. Ja siis ma tikkisingi kuldtikandiga sussid. Said uhked küll.
Inga teatrisussid

Mina ei tahtnud algul ühtegi sussi teha. Kodus ma neid ei kanna ja väljas hoopiski mitte. Seega – tänasin koolituse pakkumise eest ja keeldusin kindlalt. Siis aga tuli justnimelt selline üritus, kus kolisevaid kontsakingi polnud sobilik kanda ja sukkis varbad olid justkui alasti. No täpselt selliseid susse oleks vaja olnud!
Vahepeal olin juba näinud meie usinate sussitegijate töö tulemust ja peab ütlema, et kadestamapanevalt ilusad papud olid kõigil. Ise ka kõik õpitoaga jube rahul ja kohe valmis uusi susse meisterdama... Nüüd siis andsin teistele teada, et kui hakatakse veel ühiselt sussitama, antagu mullegi teada ja olen platsis. Nii ka läks.
Materjaliks valisin ühe ilusa mantli küljesiilu, voodriks abikaasa aastatetagune lemmiksärk, mille olin ühes varasemas töötoas pakutrükiga kirjanud. Tikkimine pole üldse minu teema, seepärast otsustasin valida lihtsa lillemotiivi.  Üldiselt oli tore ettevõtmine ja sussid on ka mugavad, kuid võtsin enda jaoks teema kokku nii, et edaspidi olen pigem valmis ostma ühed baleriinad kui et veel nii mahukat tööd ette võtan.  Tänan inspireerijaid ja eriti Tiiut!
Aili savikojasussid

Ühel disainikoolitusel valmis nunovilt marlist, villast ja villaloorist, 2010. aastal. Vilditükk jäi kotipõhja seisma ja oma aega ootama. Koristusperioodidel sai teda siis vahetevahel kotipõhjast taasavastatud ja sinnasamasse taas tagasi pandud. Suurt asja vilditükist teha ei saanud, väga väikesteks tükkideks ka ei raatsinud lõigata. Seega ikka seisis ja seisis see tükk, kuni 2015. aasta lõpus sussitegu lahti läks ja kotipõhjas asuv vilditükk meelde tuli, susside jaoks täpselt  paras. Sussi sisse tegin vaid kandjale teadmiseks punase lõngarea. Teistele nätamiseks said sussid punase hundisilmakirjalise välisserva.
Merle vitriinkapisussid

Tuhlasin eelmisel õhtul kapid läbi, kuna järgmisel päeval oli koolis sussitegemise tund ja siis ma leidsin ilusad punased kangad (kapp on ju kangaid täis, mis on ostetud selleks puhuks, et äkki kunagi läheb vaja...). 
Sussid said väheke  suured – panin nad vitriinkappi.
Kati spaa-sussid

Olin just valmis saanud kleidi, millest jäid järgi mõned riidetükid ja kuna oli teada, et tuleb sussitegu, siis need tükid sussiks ka said. Susside tikandiidee tuli voodril olevast mustrist – värvikirev sügis! Spaas olid mu sussid väga paslikud.
Kadri  kaapotsussid
Mul on kodus ruuduline kaapotkleit.   Hästi mugav ja mõnus. Aga kleidiga sobivaid jalanõusid ei olnud.  No ja siis ma tegingi samast kleidiriidest sussid ka. Voodriga oli nii, et mõistliku naisterahvana ma kangapoodi ei lähe kui kodus kapis sobiv sits tühja seisab.
Angela ahjukütmissussid

Koostöö mõjuvõim on suur –
pätitegu toimus naerus suul.
Lillesülemid on peidus pool,
sinitaevas kaitseks hingelool.
Malle nähtamatud sussid

Malle kogu aeg otsis ideid ja agiteeris ja organiseeris kogu seda sussitegu ja kõige selle käigus tema oma susse valmis ei saanudki. See aga sugugi ei vähendanud koosolemise rõõmu.

*****************************************************************************************************
*****************************************************************************************************

TAIMEST TULNUD

2012 a Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu konkursil Taimest tulnud pärjati MTÜ TuleLoo töö MOODNE MUINASJUTT "KASU PAJAST" zürii eripreemiaga. Tuleloolased saatsid konkursile taimedega värvitud sallid. Zürii pidas tuleloolaste tööd õnnestnud eksperimendiks, mille õisi ja vilju soovitakse samuti varsti näha. Parima esemelooga, tuntava sisemise energiaga ning naiste jõuga töö. Nii arvas zürii!

Moodne muinasjutt:

Elasid kord naisterahvad, kes nõuks olid võtnud edendada käsitöölist ühistegevust. Üheskoos võeti nõuks pimedal õhtul/ööl kokku saada, nõiarohtusid koguda ning siis miskit tarvilikku ning noorekstegevat toimetust korda saata. Sallivärvijad olid kui Kunksmoorid, kes ümber värvipaja ringi tatsasid - aurust ja ootusärevusest puna palgel ning juuksed harakapesana sakris. Igasugu nõiarohtusid ei kasutatud mitte tõbede äraajamiseks ega kaelasaatmiseks vaid värvikeeduse saamiseks. Ja siis ühtäkki voila! tõmmati auravast katlast välja kuivad sallid. Nõiakunst ikkagi ju! Sallid kaela ning kamp roosapõskseid, kauneid, noori naisi sammus nooblisse lokaali, kus kõik mehehakatised nende kaunidust kiita võtsid ning tanu alla viia tahtsivad. Jutud räägivad, et mõnel ka õnneks olla läinud ning nad tänase päevani nõiasalli pärast kaasa kõrval ärgata saavad. Siit ka loo moraal, et ilu ei kõlba küll patta panna aga ilu võib pajast välja tõmmata küll!

*****************************************************************************************************
*****************************************************************************************************

EESTI OMA EHE

2011 a Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu korraldatud konkursitööna valmis TuleLool helmevakk rahvuslike helmekeedega. Helmekeed said  ajakirja ,,Käsitöö" eripreemia.

Ehi, kallis, ehi,
oled armas mulle,
ilusamaks silmaks
oled sa kui see.
Puusad vastu puusa
mööda maantekruusa
läki lauldes sinna pillerkaarile!

                               H.Runnel


Kõige halva eest kaitseks pandi tütarlastele juba lapsena helmed kaela.
Meie rühmatööna valminud helmekeed on ERMi kogudes olevate helmekeede tänased sõsarad. Helmeid lükkides kujutlesime, kuidas meie valmistatud keesid kandvad naised suunduvad laulupeole, helmekeed laulutaktis helisemas.

Me ise ilu tegijad,
rõõmu kalli kandijad

Enne ma une unustan,
maha jätan magamise,
kui ep ma ilu ei unusta
ja rõõmu ei kallista kauta

                  Väike -Maarja 1889


*****************************************************************************************************
*****************************************************************************************************

EESTI OMA PUU 

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu konkurss 2010 Rahvusliku puutöönduse III koht.

Kollektsioon "TuleLoo-oma-riidepuu" on inspireeritud Eesti Rahva Muuseumi fondis olevatest talurahva lihtsatest riidepuudest.Takuse nööri asemel on riputuspaelad kootud puust kõladega.Tööde materjalina on esindatud suurem osa Eestis kasvavatest puuliikidest. TuleLoo riidepuud, mis on ehitud ja mähkunud villastesse soovidesse on kui murede mahalaadimise puud: inimene võtab oma õlgadelt koormaks olevad riided ning jagab puudega raskused.
Täpsemalt ja rohkem saate lugeda Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu EESTI-OMA-PUU  võidu- ja näitusetööde kataloogist.

*****************************************************************************************************
*****************************************************************************************************