MTÜ TuleLoo
PÄTITEGU IGAKS ELUJUHTUMIKS

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu konkursil eesti-keha-kate2 pälvis tuleloolaste ühistöö MTÜ Vaseliste eripreemia.
Kes selleaastasel konkursil pärjatud said, saab lugeda ERKL kodulehelt.
Kõiki premeeritud töid esitletakse 8. juunist – 27. juunini Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis (Pikk 22, Tallinn).
**************************************************************************************************************
**************************************************************************************************************

Nõelakirjaline

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu 2013. aasta konkursi eesti-maa-villane näitusele Rahvakunstigaleriisse jõudis ka MTÜ TuleLoo töö NÕELAKIRJALINE. Allpool saab lugeda konkursitööle lisatud teksti.

Tule meie seltsi, vildi endale nõelapadi ning proovi siis see nõelakirjamustris kirjata. Kuidas teha nööpnõelapatja?
Võta sobiva kuju ja suurusega poroloontoorik ja kata see tihedalt risti-rästi eestimaise villalooriga. Lisa pooleliolevale tööle soojas vees ligunenud seebivahtu, sest see kinnitab villaloori tihedalt ümber poroloonitüki. Vildi veidi, vajaduse korral lisa villaloori ning seejärel vildi veel. Loputa seep välja ja kuivata  padi. Mõne päeva pärast, kui padi on kuivanud, lõika sellesse auk, võta poroloonitükk välja ning asenda kodumaise, pestud lambavillaga. Õmble ava kinni, kata vähese villalooriga ning peida ühenduskohad viltimisnõeltega. Soovi korral saad kuivalt viltimisnõelaga ka padja kuju parandada. Kui tundub, et padi on juba silmale ilus vaadata ning piisavalt tihe, läheb mustri loomiseks­ − ja see on juba lõbusam tegevus, tegelikult lausa puhas lust! Nööpnõelapadja kirjamisel kasuta oma fantaasiat ning kaasa mängu ka oma lapsed ja lapselapsed. Võib ju igale pereliikmele ühe vahva nööpnõelapadja teha ja miks mitte ka kingituseks kogu suguvõsale :)  Kes õpib numbreid kokku-lahku kirjama, kes tähti kirjutama-veerima. Käsitööhuvilisele annab nööpnõelapadi võimaluse luua mustreid, katsetada värve või lihtsalt lustida ning jälgida, kuidas muster end ise loob.

Lusti ja naudingut loomisrõõmust!

NÕELAKIRJAMUSTRILISI patju teie kodudesse!

**************************************************************************************************************
**************************************************************************************************************

Ehteaasta ja TuleLoo

2012. aasta alguses ilmus Rahvakultuuri aastaraamat 2011, kus on alljärgnev  artikkel ka MTÜ TuleLoost.  
 
                                                           
Käesolev aasta jääb küllap kõigile käsitöölistele eriliselt meelde oma ehtekülluse poolest. Nii ka meie rõõmsale käsitööseltskonnale.

      Helmekeed

Suures koostegemise lustis valmisid meie helmekeed. Ühiselt uurisime Eesti Rahva Muuseumi (ERM) kogudes, kuidas esiemad oma helmeid olid seadnud ning nendest eeskuju võttes sündis ka meie helmevakk. Ikka jälgides seda rütmi ja värvi, mis vanadest helmekeedest tunda ja näha oli.

Meie esiemadel polnud ehted ainsaks kaunistuseks - samavõrd ehiti end ilusate,
kaunilt valmistatud rõivaesemetega. Iga väiksemgi aksessuaar, kotid ja paelad olid julged oma värvidelt ning leidlikult erinevate materjalidega kokku seotud. Püüdsime tabada pisutki seda hingestatust, mis vanasti ehetesse oli pandud.
Rahvas uskus helmeste tervendavasse mõjusse. Rahvatraditsioon räägib veel, et kui helmed kaelas, polnud ka kurjal jõudu. Mida rohkem ehteid ja mida kõlavamalt need helisesid, seda kaugemale hoidsid  kurjad hinged.

Helmevakka valmistades mõtlesime suvisele tantsupeole ning loomulikult passis selline ilu ka eesti-oma-ehe konkursile saata! Helmeid lükkides kujutlesime, kuidas meie valmistatud keesid kandvad naised suunduvad laulupeole, helmekeed laulutaktis helisemas.                                                                      

                   Ehi, kallis, ehi                     
                    ...
                   Puusad vastu puusa
                   mööda maantekruusa
                   läki lauldes sinna pillerkaarile!
                                                H.Runnel     

Konkursil pälvis TuleLoo helmevakk ajakirja "Käsitöö" eripreemia.

       Toru-lott kaelussallid                                                                                           2011. aasta maikuus korraldas ERM konkursi "Minu lemmik ERMi kogudest" ja nagu ühele korralikule käsitöökollektiivile kohane, osalesime seal meiegi. Arendasime välja vahva seeria torulott-kaelussalle, millele rahvuslikud kirjad-mustrid leidsime õllekapalt! TuleLoolaste loomingut sai näha-katsuda ka Tartu Loomemajanduskeskuse  juuni- kuisel ehtefestivalil.   

       Tartumaa Ehtekoda                                                                                                 Ehteaastat 2011 jääme meenutama ka Tartumaa Ehtekoja korraldamisega. Seekord tegime koostööd Eesti Rahva Muuseumiga, Tartu Käsitööklubiga ningTartumaa Käsitöö Keskseltsiga. Õpitubasid-ehtekodasid jagus ERMi näitusemaja igasse nurka ning vilgast näputööd võis näha ka otse näituste keskel.
Näha sai, kuidas tehakse niplispitsi ja kuidas valmib kirivöö. Kuulata sai loenguid ja ise olla jutuvestjaks ehtelugude toas. Huvilistel oli võimalus osaleda erinevates töötubades - alates vitssõle sepistamisest kuni paberehete valmistamiseni. Õpiti paelte punumist, keede sõlmimist, tikiti peaehteid või hoopis vilditi omanäoline sõlg. Otse loomulikult valmis sel päeval ka suures koguses rahvuslikke helmekeesid! Valik oli kirju ja lai nagu esiemade triibu-seelik.  

       Mis meid seob                            
MTÜ TuleLoo sündis 2010. aasta kevadel ja TuleLoolased on kokku kasvanud läbi ERMi. Hetkel teeme koostööd ERMiga ning sõbraks-liikmeks oleme Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidule ja Tartumaa  Rahvakultuuri Keskseltsile. Oleme nuusutanud muuseumiõhku ja õppinud tundma rahvakunsti mitmekesisust. Me hindame isetehtut ning pakume, toetades elukestvat õpet -  teistelegi meeleerksust läbi uute oskuste omandamise. Koos õppides ja üksteist tundma saades on kasvanud ka meie rõõm, et oleme kohtunud sarnaste huvidega inimestega. On ju suur heameel tõdeda, et leidub teisigi, kes öösel pitsimustri pärast magada ei saa, vaid asuvad innuga ja viivitamatult teostama pähe tulnud mustriridu. Või kes vaatamata perele, koduloomadele ja kõigele muule elus "äkitse" ettetulevale suudavad  ja tahavad  mingil imekombel kogu aeg midagi oma näppude vahel luua. Ühesõnaga - kokku on saanud sellised naised, kes teevad oma nimele au ning suudavad toita-katta-meele rõõmsaks muuta üheksal lapsel ja... Teate ju isegi, mis nende kangete saare naiste kohta öeldakse. Mandril on ka selliseid!                                                                   
                                                                                                     Angela Sööt
                                                                                                     MTÜ TuleLoo liige                                                                                              *************************************************************************************************************
*************************************************************************************************************

Meie lemmik ERMi kogudest

Loomulikult otsustasime meiegi osa võtta Eesti Rahva Muuseumi konkursist "Minu lemmik ERMi kogudes". Ja nagu korralikule naistekollektiivile kohane, on meie lemmik ÕLLEKAPP.

ÕLLEKAPP    A509:919 Kullamaa

Õlut ja mõdu on meie maal ikka hinnatud. Kaunistati ka õllekappe, mustrid võeti elust enesest ja olulisest selles. Hobused omavad juba ammustest aegadest olulist rolli. Läti Hendrik annab sellest selgemaid näpunäiteid:

Sajusel ajal, mis viljaikalduse kaasa toob, võtavad liivlased nõuks munga Theoderici jumalatele ohverdada. Enne tahavad nad liisu läbi teada saada, kas ohver jumalatele meelepärast. Preester pannakse hobuse selga istuma ja lastakse hobune üle oda astuda. Hobune astub elujalaga üle. Teisel katsel seesama tagajärg. Nii pääseb preester ohvrisurmast (Hendrik, I , 10).

Kui mehed liiga usinalt õllekappe on tõstnud, oli samuti hobune see, kes alati koduteed teadis ja peremehe lõpuks koju viis.

Meie konkursitööks on pakutrükitehnikas rahvuslikud torulott-kaelussallid. Õllekapa kuju ja mustrid olid inspiratsiooniks erinevate trükipakkude tegemisel ja nendega kombineerides kangale trükkides torulotid valmisidki. Me kaasajastame vanu mustreid tänapäevasel, moodsal moel, et igaüks saaks rõõmuga omanäolist taaselustada- taaskasutada! Kuna kandmisviisid on kaelussallil mitmekülgsed, siis kajastab see mitmekülgsus ka eestlastele omast nutikust ja praktilist meelt, milles ei puudu ilumeel! 

Et kollektsioonis on erineva suuruse, värvi ja mustriga salle, siis leiab sealt endale meelepärase kindlasti igaüks!

Töö valmistaja MTÜ TuleLoo
tulejaloo@gmail.com

PS. Konkursitöö tehnika tutvustamiseks on MTÜ TuleLoo lahkesti nõus tegema kõigile huvilistele ja soovijatele trükipakkude valmistamise ja torulottide trükkimise töötoa.

**************************************************************************************************************
**************************************************************************************************************